שְׁאֵלָה:
איך אתה יכול לנווט בלי מצפן או GPS
Gabriel Solomon
2012-01-25 02:09:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

מהן הדרכים בהן ניתן לנווט כשאין לך מצפן או GPS? לדוגמא איך אתה יכול לדעת איזו דרך צפונה.

התבונן ב "למצוא את דרכך ללא מפה או מצפן" מאת הרולד גאטי או "הנווט היחף" מאת ג'ק לאגן. שניהם משאבים מצוינים בנושא.
עשר תשובות:
#1
+43
Noam Gal
2012-01-25 02:20:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אם אתה מסתכל על הזמן הנוכחי, ודמיין את עצמך במרכז שעון אנלוגי גדול, פשוט הנח את צלך על מיקום יד השעה. ואז דמיין את מיקום היד של השעה 12, ובדיוק באמצע הזווית בין שתי הידיים האלה נמצא הצפון.

הקפד להתעלם משעון קיץ (מכיוון שהזמן שעון היד שלך מוצג בשעון הקיץ אינו השעה האסטרונומית "האמיתית"), ואל תתעלם מהדקות (כך בשעה 15:20 היד היא 1/3 מהדרך בהמשך, בין 15 ל 16).

אני גם לא יודע איך זה עובד בחצי הכדור הדרומי (זה עשוי להצביע ישירות דרומה? אני לא בטוח - מישהו רוצה לנסות את זה?).

אתה יכול גם פשוט להשתמש במקל כדי ליצור את הצללית ליד השעה. אבל השימוש בצל משלך גורם לטריק נחמד.

למרבה הצער - בעידן הדיגיטלי זה לא יעבוד טוב מדי.
אתה לא ממש * צריך * שעון אנלוגי. רק היכולת לדמיין אחד על הקרקע סביבך, והצל שלך כיד הגדולה. אולי אפילו לדמיין שעון אנלוגי נהיה קשה יותר בימינו ...
לא מבין, כשאני מדמיין את השעון האנלוגי, לאן המספרים הולכים?
שים את יד השעון הקצרה ("שעות") בדיוק לאן שהצל שלך מכוון. מכאן, אתה יכול לדמיין היכן השעה 12. למשל, אם עכשיו השעה 16:30 ואתה שם את היד הקצרה על הצל שלך, היד של השעה 12 תהיה 135 מעלות משמאלך. כלומר הצפון הוא 67.5 מעלות משמאלך.
נשא שעון או נשא דמיון; P אני נושא שעון אנלוגי. אני מכוון את חץ השעה אל השמש ויודע שדרום הוא בערך עד אמצע השעה השעה 12:00. ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון אם יש לאמוד את הדיוק של שיטה זו.
סוג כלשהו של ייצוג חזותי באמת יעזור להסביר זאת. או הפניה. אבל זה כלי טוב לדעת.
שימו לב שיש אזורי זמן מסובכים! שמירת הקיץ אינה המלכודת היחידה, באזורי זמן מסוימים אין שום קשר להפצה אידיאלית - למשל. סין המלאה או גרינלנד הן אזור זמן אחד, וכתוצאה מכך הבדלים של עד שלוש שעות יהיו 90 מעלות ...
הטריק הזה מוזכר לעיתים קרובות, אבל זה קצת יותר מדי מסובך למה שזה באמת רעיון מאוד פשוט. בחצי הכדור הצפוני השמש היא מזרחית בשעה 06:00, דרומה בצהריים ומערב בשעה 18:00. בכל מקרה תוכלו לשכוח את הטכניקה הזו לקבלת כיוון מדויק מאוד; והרעיון הזה מספיק כדי לקבל מושג גס על הכיוון. למשל אם השעה 15:00, השמש היא (בערך) דרום-מערב. זה הפוך אם אתה נמצא בחצי הכדור הדרומי ו"זה מסובך "אם אתה נמצא בין המעגלים הטרופיים.
אני אוהב את זה. עם זאת, אני לא חושב שאתה צריך לספור את הדקות. זה הולך להיות גס מספיק כדי שההפרש בדקות עשוי להיות פחות מרווח הטעות שלך. הרבה, הרבה פחות אם אתה כמוני.
צפון ודרום יהיו בכיוונים מנוגדים בחצי הכדור הצפוני והדרומי.
#2
+34
Russell Steen
2012-01-27 04:26:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

נראה שיש קיבוע עם צפון בניווט. נחזור למטרה הבסיסית, מדוע אנו מנווטים? אנו מנווטים להגיע לאנשהו או למצוא את הדרך חזרה. הכרת צפון היא רק שיטה אחת לעשות זאת. לכן ניווט קבוע בידיעה מהי הדרך צפונה הוא מיותר. צפון הוא לא המטרה, אלא התייחסות למציאת מה שאתה באמת רוצה.

ישנם שני סוגים שונים של ניווט:

 1. למצוא את הדרך שלנו למשהו חדש.
 2. מצאנו את הדרך חזרה.

מעולם לא נגעתי במפה או במצפן עד שהייתי בשנות השלושים לחיי וגדלתי לטייל. כך למדתי לנווט. כדי לכמת היכן זה עובד, 99% מהזמן החיצוני שלי היה מחוץ למסלול, ללא מפה, בדרום-מזרח ארה"ב.

ראשית אני מתמקד במספר 2 מאז מצאתי את הדרך חזרה הביתה (או לרכב) הוא קריטי יותר מאשר למצוא את המפל הזה (או תצפית, או כל דבר אחר).

 • הסתכל מסביב בעת טיול, אל תסתכל רק על האדמה. שימו לב לתכונות ייחודיות והתחייבו לזיכרון.
 • עצרו מעת לעת והסתכלו אחורה. הביטו הרבה מעבר לכתף. השביל או הדרך ייראו אחרת בדרך חזרה מאשר בדרך פנימה. זה גם יעזור לך להבחין במזלגות זווית שניתן לראות רק מכיוון אחד.
 • אם אתה מחוץ לשביל, ללא שום הבחנה תכונות, השאירו כמה רמזים. לא זבל. ביער נשיר ההפרעה לעלים עובדת. שבירת ענפים ירוקים קטנים עובדת וגורמת נזק מינימלי, אך אל תתלהב בה יתר על המידה. השאירו סימנים המציינים את הכיוון לסימן הקודם במידת האפשר.
 • קח את זה לאט, וודא שאתה סופג את התכונות.
 • למד ללכת בקו ישר. זה לוקח זמן, אבל אתה יכול ללמוד להחזיק מיסב, אפילו בשטח לא אחיד. זה יכול לעזור כאשר אתה בדרך כלל יודע "הכביש המהיר הוא ככה".
 • אם אתה מרגיש אבוד, אל תיבהל. סמן את המקום שלך בצורה גלויה מאוד. לאט לאט נע מאותה נקודה, אך שמור על דגלך באופק עד שתראה תכונה או סימן שזיהית.

זה באמת כל כך פשוט. אל תצא לטיול של 20 מייל בפעם הראשונה שלך. הפעמים הראשונות שלך ביער צריכות, אם אפשר, להיות שטח קטן, כאשר אם תלך בכיוון כלשהו למשך שעה תעלה בכביש או שביל ידוע.

מה לגבי מציאת משהו חדש? כשאני מטייל בשביל חדש, אני גולש באינטרנט עד שאמצא מישהו שלקח את הזמן לכתוב הוראות שאינן דורשות מפה ומצפן. אני תורם תיקונים כפי שאני מוצא אותם. לפעמים אני אף פעם לא מוצא את הדבר שעזבתי לראות, אלא מוצא משהו אחר בתהליך. לפעמים אני מוצא את זה באיחור של שעות, אבל זה טיול מהנה.

לפעמים אני תוהה אם השבילים לומדים לנווט לנווט. בסופו של דבר אנשים רבים יודעים מעט על נסיעה ביערות, אך הולכים אחרי שביל או מביטים במפה / GPS.

ואל תבינו אותי לא נכון, אני יכול להשתמש במפה עכשיו ומפת טופו באיכות גבוהה היא מדהימה. אבל אתה בהחלט לא צריך לדעת שצפון ימנע מהולכים לאיבוד (אזהרה כאן שאני בטוח שזה שונה במדבריות מסוימות).

+1 - אני מסכים עם כל הנקודות האלה. אבל אם יש לך שיטה מציאותית למצוא היכן נמצא צפון, זה לעולם לא יכול להיות דבר רע.
@berry120 - אני בהחלט מסכים שמציאת צפון זה לא רע :)
+1 עבור "עצור מעת לעת והסתכל אחורה". זה היה אחד משני הדברים שהם סיפרו לנו על מערות - השני היה, כמובן, לשאת פנס רזרבי.
במדבר בדרך כלל אין תכונות בולטות סביבך (כמו שמזכיר את האזהרה שלך), וכל מה שנמצא בכמה קילומטרים נראה בדיוק אותו דבר. איך אתה מנווט זה לצפות בהרים שנמצאים במרחק של 30 עד 60 קילומטרים. לפני שתתחיל לעמוד מול המכונית שלך (או לכביש) ולשים לב כמה רחוק אתה צריך לפנות או לסובב את הצוואר שלך כדי להסתכל או לזרועות כדי לכוון אל ההרים. אם תמשיך לעדכן את זה תוך כדי טיול, אתה תמיד יכול למצוא את הדרך חזרה. שימו לב, זה לא יעבוד בדיונות, אבל שום דבר לא עובד שם.
+1 למיומנות מרשימה. כמעט אף פעם לא טיילתי בלי מפה, אבל אולי אנסה להשיג הכשרה כפי שהצעת.
האם זה לשטח פתוח, שבו אנו יכולים לצפות בתכונות רחוקות בקלות כל עוד מזג האוויר בהיר, או ליער צפוף? מדוע תבחר להשתמש בהוראות הנמצאות באינטרנט דרך מפה (טופוגרפית)?
מפות טופוגרפיות מספרות רק חלק (קטן מאוד) מהסיפור. תכונות הנוף חורגות הרבה מעבר לגובה. כמו כן, כבר הסמכתי כי בתשובה - "בכדי לכמת היכן זה עובד, 99% מזמני בחוץ לא עבר מסלול, ללא מפה, בדרום-מזרח ארה"ב." כלומר - בעיקר יער צפוף.
#3
+33
berry120
2012-01-27 03:29:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אם יש מקל ומספיק אור שמש, מצאתי ששיטת המקל מדויקת להפליא:

 1. מצא מקל ישר שאורכו 2 מטר (אורך זה לא כל כך חשוב) שתול אותו ישר באדמה.
 2. סמן את קצה הצל של המקל, אולי בעזרת מקל קצר נוסף.
 3. המתן כ- 15 דקות ואז חזור על שלב 2.
 4. צייר קו בין שני הקצוות שסימנת בשלב 2, מהסמן הראשון לשני. זה יפיק קו שמצביע ממערב למזרח (כאשר מערב לכיוון הסימן הראשון שעשית, מזרחה לכיוון השני.)
 5. שרטט קו בניצב לזה שציירת זה עתה. וזה יצביע מצפון לדרום.

השתמשתי בזה כמה פעמים רק בשביל הכיף, אף פעם לא היה לי צורך במצב חירום - אבל זה מדויק להפליא לשיטה כה פרימיטיבית, בדרך כלל רק כמה מעלות הנחה.

ראה כאן להסבר וידאו.

האם זה עובד רק בחצי הכדור הצפוני? אני מתאר לעצמי שבדרום זה יהיה ממזרח למערב במקום, אבל לא בטוח ...
זה לא יעבוד באנגליה מחוסר שמש.
@PaulPaulsen בחצי הכדור הדרומי, הסימן הראשון עדיין יהיה הקצה המערבי של הקו (מכיוון שהשמש עוברת ממזרח למערב בשני ההמיספרות); הצל יהיה רק ​​מדרום למקל במקום מצפון לו.
@DanHenderson תודה על ההבהרה. כמובן שאתה צודק.
#4
+19
Graham
2012-01-25 03:01:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ניווט שמימי בסיסי:

בחצי הכדור הצפוני הכוכב פולריס מציין צפון.

בחצי הכדור הדרומי , אתה יכול להשתמש ב צלב דרום, ראה מציאת הקוטב השמימי הדרומי .

אתה טועה! צלב דרומי אינו אנלוגיה לפולאריס בחצי הכדור הדרומי! הצלב הדרומי מסתובב ולא צריך בהכרח להצביע דרומה.
הצלב הדרומי עדיין יכול לשמש בכדי להפנות את דרכך דרומה. זה לא מהיר וקל כמו פולאריס (שלא שוכנת בצפון האמיתי, זה פשוט הרבה יותר קרוב), אבל זה עדיין עובד.
הדרכת ניווט צולבת דרומית: http://www.teara.govt.nz/en/southern-cross/2/3
#5
+11
A.A. Grapsas
2012-01-25 02:27:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אם זה מוקדם בבוקר, תשים לב שהשמש זורחת במזרח. זה גם קובע במערב. בדרך כלל, ניתן למצוא יותר צמחי חיים בצד המזרחי של הרכס (אין לי מקור לכך, אני בטוח שמישהו אחר יכול להועיל יותר) מכיוון שהוא מקבל באופן מלא יותר אור.

ניווט לפי תכונות מאוד שימושי - עד שהערפל עובר פנימה
כן טוב. תחושת כיוון נוטה לפתור את הבעיה :) כמו גם חזרה על עקבות, לא להיבהל וכו '.
נכון - אבל לטירון שלא יודע יותר טוב, התשובה שלך יכולה לקרוא כמו "השאר את המצפן בבית"
טירונים צריכים להיות בקבוצה עם אנשים מנוסים, זו העצה הטובה ביותר שאפשר לתת.
#6
+10
Timothy Strimple
2012-01-25 02:50:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

התפלגות השמש מזרח / מערב צריכה להיות קרובה למדי. בחצי הכדור הצפוני, הצד הדרומי של האזורים מקבל יותר שמש בגלל שהשמש נמצאת יותר דרומה (בניצב לקו המשווה).

זה לא בהכרח מתרגם לכך שיש צמחייה רבה יותר בצד הדרומי של הרכסים, אך זה תלוי בסביבה. בדרום קליפורניה למשל תהיה בדרך כלל פחות צמחייה בצד הדרומי של המדרון בגלל החום המוגבר ורמת הלחות הנמוכה מאוד. באזורים פחות צחיחים, ניתן לראות יותר צמחייה במדרון הדרומי מכיוון שהם לא מורעבים למים ויש להם יותר אור שמש ממה שהמדרון הצפוני יהיה.

לסיכום, לא בטוח לקבוע צפונה. או דרומית המבוססת אך ורק על נוכחות צמחייה. עליכם להכיר את הסביבה שלכם ומה תהיה ההשפעה של אור שמש נוסף על האזור.

#7
+9
Jason S
2012-02-01 09:36:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

כשאני יוצא מהדרך ליער, אני מביא איתי מפה טופוגרפית, מצפן ו- GPS; מבין השלושה, אני הכי פחות משתמש במצפן וזה שאני הכי משתמש בו הוא המפה, כי למדתי לקרוא את השטח ולהתאים אותו למפה.

גם אם אתה יודע לאיזה כיוון נמצא בצפון, זה עשוי להיות מעט מאוד עזרה לדעת איפה אתה נמצא, איך להגיע לאן שאתה רוצה להגיע, או איך להגיע לשם בבטחה (למשל הימנעות מנקיקים, מצוקים ומפגעי טבע אחרים).

למד לקרוא מפה טופוגרפית והיא תשרת אותך טוב מאוד.

#8
+7
Agrajag
2013-03-15 13:45:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

תלוי בשטח, לעתים קרובות ניתן להשתמש במפה גם ללא מצפן או GPS. אם השטח הוא משהו שטוח, אתה יכול בדרך כלל להשתמש בקווי המתאר של השטח בכדי לכוון את המפה בצורה נכונה. "סע במורד העמק הזה עד שהוא מסתעף ואז צא אל ההר בערך 30 מעלות שמאלה." אינו מצריך מצפן.

למד לקרוא קווי מתאר במפות, כך שתוכל לדמיין את השטח מהמפה. עקוב אחר קווי ההובלה מתי שמתאפשר. נהרות, רכסים, אגמים, קווי עץ, קווי חוף, קווי חשמל או (כמובן) כבישים הם כל מועמדים.

#9
+3
Vorac
2012-06-01 14:44:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink
 • "השתמש במפה" של ג'ייסון S או / ו "השתמש בציוני דרך" של ראסל סטן
 • נועם גל ושל berry120 "השתמש בשמש" (1)
 • גרהם " השתמש בכוכבים "
 • השתמש בנהרות - נהרות מספקים מים, בעלי חיים, מקומות מאוכלסים בבני אדם, לעולם לא הולכים במעגלים ותמיד זורמים בכיוון עקבי (זהו סוג של" שימוש בציוני דרך ")
 • לטפס גבוה - 1. למצוא גבעה עירומה 2. לטפס עליה 3. עכשיו אתה יכול לראות רחוק וגם קל יותר לראות אותם
 • השתמש בירח - למשל כאן זה מוסבר

(1) לאחרונה חיפשתי למדוד עד כמה המצפן שלי מדויק. אחרי כמה דיונים שוכנעתי שהשמש מאוד לא מדויקת (אולי עשרות מעלות כבויה כשמדדים עם שעון). ובכן, זוהי נקודת האוריינטציה הנגישה ביותר, ולכן בכל זאת אני משתמש בה לרוב מכל המקורות (גם כשאני נושא מצפן).

#10
+3
Ben
2013-01-21 04:54:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני רוצה להציע כמה ספרים שאני מאוד אוהב:

ספרים אלה הם לא על טיפים וטריקים מהירים. ספרים אלה מלאים בסיפורים, היסטוריה והרבה ניואנסים שייקח הרבה זמן לשלוט בפועל. ספרים אלה נהדרים עבור כל מי שממש רציני ב אומנות של ניווט (שכולל התקרבות לטבע, לשים לב יותר, ...). זה נהדר אם אתה באמת רציני בנושאי ניווט ובכלל או אם אתה רק רוצה לקרוא יפה, אבל כמו שאמרתי קודם, אל תצפה לפורמט טיפים של &tricks.

אני כנראה אסתכל בספרים האלה, אבל זו תהיה תשובה טובה בהרבה אם תוכל לספק כמה ציטוטים לדוגמא ...
@RoryAlsop אני מודע לכך, עם זאת, ספרים אלה פשוט לא יכולים להיות מובאים בלי להרגיש כמו כורה ציטוטים. אתה רק צריך לשמוע את כל הסיפור, לכן לא צירפתי הצעות מחיר. אתה תמיד יכול לקרוא את הפרק הראשון באמזון.


שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...