שְׁאֵלָה:
היכן בהרי האלפים בטוח לשתות את המים ללא סינון?
victoriah
2012-01-25 01:56:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

במקומות מסוימים, לפלנד השוודית למשל, זה בסדר גמור ואפילו מומלץ לשתות מים ישירות מנחלים.

האם מומלץ גם לטייל בהרי האלפים, ואם כן זה רק באזורים מסוימים?

פעם הייתי בטרומסו, צפון נורבגיה. עליתי על הר קרוב לעיר, ראיתי מעיין. חשבתי: אם אני לא יכול לשתות בבטחה את מי המעיין על ההר בקוטב הצפוני, אני לא יודע מה עוד אוכל. שתה קומץ. נטעם כמו חופש, האמיתי.
היו מחקרים מדעיים על דגימות מים בסיירה, שהראו כי אין ריכוזים של ג'יארדיה המסוגלים לגרום למחלות. לא הצלחתי למצוא שום דבר דומה לאלפים. עם זאת, מצאתי זאת: http://www.smw.ch/content/smw-2012-13683/. למרות שרמות הקריפטוספורידיום גבוהות מספיק בכדי שיוכלו באופן תיאורטי לגרום למחלות, זה היה בכפר חקלאי בשוויץ, ולא באזורי השממה של האלפים. זה גורם לי להיראות לא סביר ביותר שיש מה לדאוג באזורי השממה של האלפים.
@Ben Crowell - למרבה הצער, אתה אופטימי מדי. אזור המונטיין מנוכר בכבדות ולעתים קרובות הוא ים של זבל. זה מאוד מסוכן לשתות מים לא מטופלים עד שתהיו הרבה מעל האזורים החקלאיים, וגם אז יש לעיתים עדרים גדולים של יעלים ויעל
שבע תשובות:
#1
+15
RoflcoptrException
2012-01-25 03:28:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

באלפי הליבה (ליכטנשטיין, שוויץ ואוסטריה), אתה יכול לשתות מים כמעט בכל מקום ישירות מבלי לסנן. ישנם רק שני יוצאים מן הכלל: אם יש דבר או משהו כזה שאוסר לשתות אותו, או אם אתה יכול לראות סיבה ברורה לא לשתות אותו, כמו למשל ריח מוזר או צבע לא תקין.

במדינות האחרות בהרי האלפים (צרפת, איטליה וכו ') הייתי שותה מים ללא סינון רק אם אתה יכול לשתות אותם ישירות מהמקור, כלומר אגמי קרחונים או המקור עצמו.

מרבית הזיהומים על ידי חיידקים, פרוטוזואה ווירוסים הם חסרי טעם וחסרי ריח, ולכן המשך ריח או צבע הם דרך גרועה לקבוע אם מים הם סניטריים. שקול מה עלול למות או קקי בקילומטר במעלה הזרם ובחר לטפל במים שאינך בטוח שהם מהקרקע או ממקור סטרילי אחר.
למעשה, שלטים אלה "לא שותים מים" נמצאים שם לעיתים קרובות מסיבות חוקיות, ומוצגים גם אם המים בטוחים לחלוטין לשתייה. רק כשתדע שאתה מתחת לחקלאות לא הייתי שותה מהנחלים.
@gerrit זה נכון, אבל לפעמים קשה לדעת אם השלט נמצא שם רק מסיבות משפטיות. אני חושב שבמקרה הזה עדיף להיות בטוח מאשר להצטער.
@RoflcoptrException אם לא מנוסה, אפשר להיות חכם לציית לסימנים האלה. מנסיון אישי, הסימנים הללו הופיעו די פתאום ודי לאחרונה במקומות בהם אנשים שותים לנצח. לפעמים אני חושד שזה לטובת בקתת ההרים המקומית שמוכרת בקבוקי מים תמורת 3 € בחצי ליטר ...
אני לא חושב שרשימת המדינות מועילה מאוד כאן. ניתן למצוא מישורים גדולים, פעילות תעשייתית או חקלאות בגובה בינוני באוסטריה ואזורים בגובה רב יחסית מרוחקים בצרפת ובאיטליה (כולל הפסגות הגבוהות ביותר בהרי האלפים). הייתי חושב שפעילות אנושית או גיאולוגיה חשובים יותר מגבולות גיאופוליטיים.
(!) אני שוויצרי והתשובה הזו לא נכונה בצורה מסוכנת: חלקים גדולים מהאלפים (לפחות בשוויץ) עדיין משמשים בכבדות לבעלי חיים (פרות, כבשים, כמה עזים). עליכם להיות * לוודא * שהמים מהם אתם שותים אינם מגיעים מכמה מרעה בהר, ויש _ רבים_ מהם.
שים לב שממש לא מדובר במים האלפיניים, אלא בדרך שעברה כדי להגיע למקום שאתה שותה מהם. בגבהים גבוהים יותר אתה אמור להיות בסדר גמור, גם אם אתה כבר מחוץ לעונת המרעה האלפינית. החלק הקשה הוא להבין אם יש שטחי מרעה כבושים כמאות מטרים מעליך.
#2
+5
Timothy Strimple
2012-01-25 03:20:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אם אתה נמצא בטיול ממושך הרחק מהציוויליזציה, לא הייתי ממליץ עליו בשום מקום למעט ישירות ממעיין שיוצא מסלע. אם יש חיות באזור, אתה יכול להיות בטוח שהם מתו, או שעשו את העסק שלהם במים וזה עלול להיות מזוהם. בעוד שמים בהרי האלפים ככל הנראה בטוחים יותר בנהרות או אגמים ברוב האזורים, לא הייתי מסכן זאת.

מעולם לא שמעתי על מישהו שמטפל במים בהרים הגבוהים באירופה.
#3
+4
Abarax
2012-01-28 12:21:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ההבנה שלי היא שכל דבר מעל 4000 מטר שתוכלו לשתות בגלל שיש סיכוי נמוך שכל מה שחי ישפיע על המים כלומר צואת בעלי חיים וחיידקים וכו '.

מטיילים מתים? :)
איך זה כל כך הרבה הצבעות? זה שטויות. מבין כל אלפי הפסגות באלפים המערביים, ה- UIAA מכיר רק 51,000 איש. ובגובה זה, כמעט בוודאות הם יהיו תחת שלג קבוע ללא מים זורמים. אפילו מטפסי הרים יבלו 99.9% מזמנם בהרי האלפים מתחת ל 4000 מטר.
#4
+4
imsodin
2015-09-26 01:44:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני מניח שאתה מתכוון מחוץ לכפר, אז אתה מדבר על זרמים ומקורות. בכל איזור אלפיני (צרפת, איטליה, שוויץ, אוסטריה) אני שותה מים ללא סינון כאשר אני מניח שאין אלפים (מקום עם בקר במהלך הקיץ) במעלה הזרם, מה שעבד בשבילי. כמובן שלרוב אינך יכול להיות בטוח ב 100% לגבי זה, אך כמעט כך. אם יש בקר במעלה הזרם, יש לך סיכוי גדול לשלשול. עשיתי את זה פעמיים עד עכשיו, כשהייתי פשוט צמא מדי ופעם הצטערתי על ההחלטה הזו :)
אנשים רבים מייחסים שלשול למי קרחונים, דבר שאיני יכול לאשש. אלא אם כן אתה שותה את זה כל הזמן, גם המחסור במינרלים אינו מהווה בעיה.

עבור מגורים בעיירות בשוויץ אתה יכול לשתות תמיד אלא אם כן יש סימן שאומר לך אחרת. לפעמים סימן כזה קיים מכיוון שהמים אינם נבדקים רשמית, כך גם לעתים קרובות בבקתות אלפיניות, בעוד המים בסדר. אבל אתה לא יכול לדעת, אז אלא אם כן יש לך מישהו שסומך לייעץ לך, הרחק.

בכמה בקתות אלפיניות אני חושד שגם השלט קיים מכיוון שהם מוכרים בקבוקי מים ברווח גדול.
#5
+4
Ilario
2015-11-28 10:40:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני שוויצרי ושתיתי מים מנחלי הרים כל חיי, ללא הגבלת גובה, תוך שמירה על שלושה כללים בסיסיים. אתה יכול לשתות את המים אם:

  • הנהר קטן מספיק כדי לקפוץ מעליו
  • אין בקר (אלפג ') מעל, שם פרות, עזים וכבשים עשויים לחרבן למים
  • אין שום יישוב אנושי מעל

שתיית מים אלה היא אחד הדברים האהובים עלי ביותר בעת טיול ואני בעיקר יוצאת לטיולים עם כמות מים מינימלית בלבד לשתות על הפסגות שאין נהרות או מקורות. אני מטייל לעיתים קרובות (בטיצינו) והצלחתי לשרוד במשך 44 שנים :-)

אם הנהר קטן מספיק? למה? אני חושב שזה לא צריך להיות קטן מדי בגלל זיהום.
@Wills רק מנחש כאן, אולי בגלל שנחלים קטנים מתרוקנים לנחלים גדולים כלומר קטן יותר קרוב למקור ופחות סיכוי לזיהום
#6
+1
xpda
2012-01-25 03:23:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

בברז מים?

הייתי מסנן מים לא מטופלים בהרי האלפים ומסנן או מרתיח שלג מומס.

לפחות בשוויץ וליכטנשטיין ניתן לשתות מים מכל מקור, אם שלט אינו אוסר זאת.
(מקור = אביב) זה טוב לדעת!
אה אני מבין, אז אני צריך לנסח את זה מחדש. אתה יכול לשתות מים מכל מקור, באר או ברז, אם שלט אינו אוסר על כך.
לפעמים אתה יכול לשתות אותו גם אם שלט אוסר עליו. לפעמים הם מציבים שלטים "אסורים" קרוב לבקתות הרים בתקווה שהמטיילים יקנו את הבקבוקים המיותרים מדי מהבקתה ...
אני בטוח שאתה * יכול * לשתות מים גם אם שלט אוסר זאת. השאלה היא: האם זה בטוח? האם מותר?
#7
-2
Laurie
2018-07-24 06:37:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

בשנת 1987 רכבתי על פני מעבר פלואלה בשוויץ. צעיר בחר לרכוב איתי לזמן מה והביא אותי לנסות מים מנחל אלפיני טרי. טעמו היה טוב ולא הריח. יותר מ 24 שעות מאוחר יותר התחלתי לא להרגיש טוב, קודחת, עייפה, לא רעבה / אבל רעבה. בארבע שעות בארוחת הערב היו לי בעיות במערכת העיכול, כל 20 דקות במשך כ -3 שעות. רציתי למות. זה התחיל כהקאות והסתיים כשלשול. האשמתי את ארוחת הערב שלי; תוהה אם זה בכל זאת המים ?? לקח ימים להחזיר את כוחי, אבל המשכתי לרכוב על אופניים ....שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...