שְׁאֵלָה:
לאיזה דלק תנור יש את המשקל הטוב ביותר ביחס לתפזורת לחום?
Lost
2012-01-25 16:34:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

תנורי אריזה מגיעים במגוון טעמים, צורכים גז לבן, אלכוהול מפוגל, פרופאן, עץ, ג'לים, נטול עופרת, נפט ... וכו '.

בהתחשב בהנחה שאשא את כל דלק שאני זקוק לו (ללא איסוף עצים), ושכל התנורים שוקלים אותו הדבר (הנחה גדולה, אבל לצורך הדיון, בואו ננסה את זה ...) ?

אם ניקח בחשבון את המשקל של מכולות שאינן חוזרות לשימוש, האם זה משנה דברים באופן משמעותי?

האם מישהו גדול יותר באופן משמעותי?

חָמֵשׁ תשובות:
#1
+13
whatsisname
2012-01-25 21:35:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

הפחמימנים הולכים לשלוט בקטגוריה זו. בנזין, סולר ונפט, וסולר הם כמעט זהים מבחינת תכולת האנרגיה לפי מסה ונפח, והם גבוהים משמעותית מכל דבר פרט לפרופן:

http: //en.wikipedia .org / wiki / Energy_density # Common_energy_densities

דלקים אלה מכילים כמות ענקית של אנרגיה, לכן אנו משתמשים בהם להפעלת כל כך הרבה דברים. בבנזין יש כמעט כפול מתכולת האנרגיה למסה כמו פחם.

פרופאן הוא גם פחמימן, ויש לו ביצועים שונים לפי המסה כמו הנוזלים האחרים. עם זאת, מכיוון שמדובר בגז LP, הוא אינו צפוף לגמרי כמו בנזין, בנוסף אתה זקוק למיכל המתכת החזק להכיל את לחץ הגז.

בשורה התחתונה: אם אתה זקוק לכוח חימום רב ככל שתוכל להשיג, להשיג תנור דלק נוזלי ולשרוף גז לבן או דלק מנוע.

זה מניח שהיעילות של הכיריים השונות זהה. כמו שאומר פיטר, ה- Jetboil אמור להיות יעיל יותר. כמו כן, עם גז לבן אתה מאבד מעט בכל פעם שאתה מדליק אותו בזמן שאתה מחכה לצינורות הדלק להתחמם. כמו כן, גובה ומזג אוויר קר משפיעים באופן שונה על כיריים פרופאן וגז. אני לא בטוח איך זה מתאזן.
היעילות של כל הדלקים עם תנור בנוי דומה דומים. אני לא יודע אם jetboil מייצרת גרסת דלק נוזלי, אבל אין שום סיבה פיזית שלא הצלחתם. מחליפי חום טובים יותר אינם תלויים בדלק המשומש.
#2
+12
Peter
2012-01-25 18:28:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

יש גם שאלה של חילופי חום. כמה מהחום שנוצר יגיע למים / אוכל, וכמה יעבור לאוויר שמסביב. אני משתמש ב- Jetboil מסיבה זו. יש לו מחליף חום בתחתית ה"סיר "כדי לספוג כמה שיותר מהחום. יש לו גם בידוד ניאופרן לשמירה על החום. זה כל כך יעיל שאתה יכול להחזיק את הידיים סביב תחתית הסיר מבלי לשרוף אותם, נסה על כיריים רגילות ...

אלטרנטיבה נוספת היא הכור MSR. יש לו מבנה דומה אם כי זה קצת יותר יקר.

פירוש הדבר שתצטרך להביא פחות דלק בסך הכל מכיוון שתשתמש בו בצורה יעילה יותר. מיכל גז של 100 גרם הוא בדרך כלל יותר ממספיק לסוף שבוע של בישול לשניים. הגז הוא, לדעתי, ללא ספק הדלק הקל ביותר לשימוש. ללא פיח, ללא חימום מראש, ללא סיכון של נשפך על הידיים או על האוכל.

#3
+4
HorusKol
2012-01-25 17:06:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

מצאתי את PDF זה של אונסקו

נראה כי אתנול (אלכוהול מפוגל) נמצא בראש הרשימה, אך בנזין הוא די טוב וכנראה חסכוני יותר. לשניהם צפיפות דומה (כ -0.7 ק"ג / ליטר). אין נתונים על גז לבן, אך בהתחשב בתכולתו הכימית, אני לא אמור לחשוב שהוא רחוק מדי מדלק. עם זאת, כפי שציין זול בתגובה למטה - אתנול משחרר את האנרגיה שלו לאט יותר, ולכן זה לא כל כך שימושי.

שיקול נוסף הוא פיח - בנזין יכול להשאיר מעט פיח, ומלכלך המטוסים שלך. אתנול נשרף הרבה יותר נקי (אלכוהול מפוגל עשוי להרגיע עוד קצת בגלל התוספים).

באופן אישי - אני משתמש במבער עם כל דלק העלול לשרוף פרופאן, בוטאן, גז לבן, בנזין ונפט. לרוב אני משתמש בדלק של קולמן (סוג של גז לבן). מצאתי ליטר אחד שיימשך לי בקלות שלושה ימים של ארוחות בוקר, ארוחות ערב וכוסות תה.

אני גם חושב שבערי אתנול הם די מסוכנים - הם נוטים לבעוט ולהפיץ דלק בוער, והלהבה בוערת.

עדכון: אלטרנטיבה למבערי נוזלים / גז הם גושי דלק של הקסמין - הם מה שקיבלתי כשהייתי בצבא הטריטוריאלי, וגוש אחד ירתח ליטר מים ונמשך מספר דקות (נהדר להרתיח בשקיות ולהשאיר מים לחליטה). הם די קלים, והמבער הוא פשוט מעמד פח מתקפל (חוסך משקל מבער נוזל / גז).

[טיפוס הרים: FOTH] (http://books.google.com/books?id=QupdBAEgpGEC) (עמ '66 במהדורה השביעית) אומר כי אלכוהול הוא בחירה גרועה בגלל תפוקת החום הנמוכה שלו (= זמן בישול ארוך יותר) . אין ניסיון אישי.
לחשוב על זה - אני מסכים שאתנול משחרר חום לאט יותר, ראיתי שבערי אתנול לוקחים זמן רב יותר מגז ונפט. אני מניח שתכולת אנרגיה אינה זהה לקצב שחרור ...
#4
+1
fgysin reinstate Monica
2019-05-06 11:27:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

כשאתה מבקש תנור אני מניח שמה שאתה באמת מעוניין הוא בעצם בישול / חימום מים או אוכל, ולא רק צפיפות האנרגיה של הדלק. (Btw, עבור שמות דלקים, ראו גם איך שמות דלקים מחנאות בשפות ובגיאוגרפיות שונות?)

גורמים מרובים משחקים בזה:

  • צפיפות אנרגיה של הדלק שלך
  • מיכל שאתה (צריך) לשאת את הדלק שלך
  • יעילות החימום של הכיריים + הגדרת שמשה קדמית + מחבתות
  • משקל כיריים + מחבתות

ל צפיפות האנרגיה : אתה יכול לחפש זאת בקלות על שולחן כמו למשל כאן בוויקי. פרופאן / בנזין / סולר יהיו גבוהים ככל שתוכלו להגיע, אך ההבדלים הם מינוריים. הייתי אומר אלא אם כן אתה הולך לטרקים שאורכים שבוע אחד משקל הדלק עצמו לא יהיה נושא מרכזי במיוחד, ולכן לאופטימיזציה כאן תהיה השפעה מועטה.

דלקים מסוימים דורשים מיכלים משוכללים יותר (קרא: כבד). פרופאן למשל תוכל לשאת רק במיכל גז בלחץ בגודל קבוע. מלבד משקל המכולות עצמו זה גם אומר שאתה לא באמת יכול 'להתאים' את כמות הפרופן שתביא איתך ... השווה זאת לאתנול, למשל, אותו תוכל למלא בבקבוק פלסטיק קטן (של הסוג הנכון) בדיוק לכמות שתזדקק לטיולך.

כנראה שהכי חשוב הוא ה יעילות הכיריים שתביא. בחלק מהתנורים יש תפוקת כוח עצומה, אך ללא שמשות בגודל מתאים, מחבתות טובות (ומכסים!) וכו ', לרוב תחמם את הסביבה. חלק מהתנורים פשוטים ובעלי הספק נמוך יותר, אך מגיעים עם שמשות ומכסה קדמיות משולבות לחלוטין ויעילות (למשל אלה של Trangia). יעילות ההתקנה שלך עשויה להשתנות במידה רבה עם טמפרטורת הסביבה, הגובה שלך והרוחות הרווחות, כך שאין כאן תשובה אחת טובה ביותר.

כמובן ש משקל התנור, המחבתות והדלק הכל הוא בעיקר מה שאתה מעוניין בסופו של דבר, מכיוון שזה מה שתישא על הגב. כמו תמיד יש פשרות: התקנת תנור יעילה יותר פירושה צורך בדלק פחות, אך התנורים היעילים יותר נוטים להיות יותר או יותר כבדים. נסיעות ארוכות יותר ידרשו שתתכננו יותר בישול, כלומר יותר דלק, מה שאומר שמשקל / יעילות הדלק הם בעלי חשיבות גבוהה יותר. בטיולים קצרים מאוד עשוי להגיע לתנור פשוט אך לא יעיל למשקל כולל מינימלי - כשרק מבשלים פעם או פעמיים אולי לא אכפת לך אם תשתמש בכמות דלק כפולה.

משקל נמוך במיוחד / יעילות נמוכה הוא ככל הנראה הקסמין (או אותו תנור המשמש עם אלכוהול מוצק, שהוא נקי יותר). זה גם קומפקטי. יש לו את השימושים שלו אם אתה רק צריך מים רותחים למשקאות וארוחות / אטריות מיובשות, אבל תשכח לבשל עליו ארוחה נכונה.
#5
-3
Jo-Erlend Schinstad
2019-05-06 01:02:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

יש לקחת בחשבון הרבה דברים. אתה מבשל באוהל שלך או בחוץ? זה משנה, מכיוון שככל שייקח לך יותר זמן לחמם כל דבר אחר, כך אתה מבזבז יותר חום. זה לא חשוב מדי אם אתה מבשל באוהל שלך ובכל מקרה זקוק לחום הזה.

מימן יהיה נחמד, אני מניח, במיוחד אם היית צריך לשמור על דברים קרים בנוסף לחימום הדברים, מכיוון שאתה יכול לשחרר את הגז דרך המצנן לפני שתשלח אותו לתנור החימום שלך.שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...